אז מה היא צלקת ואיך היא נוצרת? צלקות נוצרות לאחר חתך, כוויה או פציעה. רוב הצלקות יהיו אדומות ובולטות מספר חודשים לאחר הפציעה, אך לאחר מכן מתחיל בדרך כלל תהליך של התבהרות והשטחה של הצלקת. לעתים הצלקת נעלמת מעצמה כליל, אך בחלק מהמקרים נותר פס או כתם בצבע שונה, שממאן לעזוב. אותו סימן צלקת עלול לגרום לסבל רב בין אם בגלל המראה הלא אסתטי ובין אם בגלל מיקום לא נוח שגורם לאי נוחות פיזית ואפילו מגבלה בתנועה ופגיעה בזרימת דם באזור.

מהי צלקת?

צלקת היא סימן שנוצר לאחר חתך או פציעה הגורמים לפגיעה בדרמיס דהיינו בשכבות העור העמוקות. רקמה צלקתית נוצרת לרוב בעקבות כוויות, חתכים ופצעים, ניתוחים או פצעי אקנה, והיא נשארת גם לאחר שהפצע מתרפא או מתאחה. רקמת צלקת אינה זהה לרקמה אותה היא מחליפה, והיא בדרך כלל בעלת איכות תפקודית נמוכה יותר. ישנם מספר סוגי צלקות: צלקת אטרופית (שקועה), צלקת היפרטרופית (מוגבהת), צלקת קלואידית וצלקת קונטרקטורה (מכווצת).

הגורמים לצלקות

הגורמים שמשפיעים על היווצרות צלקות או ריפוי העור הם: גיל, תזונה, גודל ומיקום הפצע, שימוש בתרופות מסוימות ומחלות כגון סכרת. בנוסף, גם לגנטיקה יש תפקיד בהיווצרות צלקות.

כיצד מטפלים בצלקות?  חלק מהמידע נלקח מאתרים מתחרים

ד"ר דוד פרידמן מטפל בשילוב של טכנולוגיות וטכניקות חדשות כדי לטפל בצלקות בעור:

הסרת צלקות בלייזר (ע"י טכנולוגית PicoWay)

טכנולוגיית PicoWay, בה מתמחה ד"ר פרידמן, היא טכנולוגיה המפרקת את הקעקוע לחלקיקים זעירים באמצעות פולסים של טריליונית השנייה ומאפשרת לטשטש את הצלקת ביעילות וללא תופעות לוואי. מחקרים קליניים מראים כי PicoWay מסוגל לטפל בזכות הטכנולוגיה החדשה של לייזר אקוסטי, המניע את העור ומזרז את תהליך התחדשות העור וטשטוש הצלקות. טיפול בלייזר מתאים בעיקר לטיפול בצלקות היפרטרופיות שהן הסוג הנפוץ ביותר, צלקות אקנה וסימני מתיחה.

הסרת צלקות על ידי חתך תת עורי

צלקות יכולות לגרום לעור להיראות שקוע. חתך תת עורי בשכבת השומן שובר את רקמת הצלקת מתחת לעור, ובכך יכול לשחרר את הצלקת לפני המשך הטיפול במכשירים.

הסרת צלקות על ידי מילוי עור

אם מדובר בצלקת אטרופית (שקועה) ולא רחבה מדי נוכל למלא אותה בעזרת חומר מילוי קבוע, בדרך דומה למילוי קמטים או מילוי שומן. זאת גם לעיתים הדרך למנוע הישנות הצלקת.

הסרת צלקות על ידי מכשירים מבוססי אנרגיה

ד"ר פרידמן מטפל בהתאם לסוג הצלקת בעזרת מגוון מכשירים  ולייזרים מבוססי אנרגיה, כולל: Candela  Prima Pulse-Dye Laser – אחד ממכשירי הלייזר המתקדמים ביותר כיום, Candela PicoWay Laser – לייזר עם שלושה סוגי גלים, Lutronic Genius – אחד ממכשירי תדרי הרדיו היחידים בארץ. לייזר Co2 מפוצל וכן טיפולים קלאסיים של מילוי עור.

 

אילו סוגים של צלקות ניתן להסיר?

הזמן הטוב ביותר לטפל בצלקת הוא כמה שיותר קרוב להיווצרותה. ככל שהצלקת "צעירה" יותר, ניתן להשתמש בטיפולים אגרסיביים פחות ובהצלחה גדולה יותר. צלקות ותיקות יותר על העור יהיו קשות יותר להסרה ולטשטוש. ישנם מספר סוגי צלקות בהם מטפל ד"ר פרידמן:

  • צלקות כתוצאה מכוויות
  • צלקות שנוצרו בשל פציעה
  • צלקות ניתוחים
  • צלקות קלואידיות
  • צלקות אקנה

 

הסרת צלקות – תמונות לפני ואחרי

מדוע לבחור בטיפול בצלקות במרפאות ד"ר פרידמן?

ד"ר דוד פרידמן מטפל בשילוב של הטכנולוגיות והטכניקות החדשות ביותר כדי לטפל בצלקות בעור. לפני הטיפול עצמו יתקיים מפגש יעוץ עם ד"ר פרידמן, בו יבחן את סוג הצלקת ולאחר מכן ייצור תוכנית טיפול אישית ומותאמת לאופי הצלקת. הטיפול אצל ד"ר פרידמן מציע מספר יתרונות: מפגש של טיפול אחד המשלב מגוון טכניקות טיפול; הטיפול מבוצע בקליניקה עצמה; הטיפול מתבצע בהפסקות מינימליות. במידת הצורך, יתקיימו מספר מפגשים על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר שאפשר.

טיפולי לייזר נוספים: