כתמי גיל, כתמי שמש או כתמים שנוצרים במהלך ההריון – העור שלנו סופג לא מעט נזקים לאורך השנים. אז איך מטפלים בכתמי פיגמנטציה? ולמה חייבים לשים לב?

מהם כתמי פיגמנטציה?

כתמי פיגמנטציה הם כתמים הנוצרים בעקבות ריכוז של פיגמנט כהה הקרוי מלנין באזור מסוים בעור. הכתמים נוצרים לרוב בגלל שני גורמים עיקריים: חשיפה ממושכת לשמש והורמונים.

כיצד נוצרים כתמי פיגמנטציה?

כתמי פיגמנטציה בעור נוצרים כתוצאה משני גורמים עיקריים: חשיפה בלתי מבוקרת לשמש ו/או שינויים הורמונליים כמו הריון או נטילת גלולות. גורמים נוספים הם גנטיקה, סטרס נפשי או פציעה של העור.

כתמי פיגמנטציה בפנים

כאמור, הפיגמנטציה בפנים יכולה להופיע או בגלל חשיפה לשמש או מסיבות הורמנוליות. הכתמים יתרכזו בעיקר באזורי המצח, האף, הלחיים ומעל השפה העליונה. הריון יכול להחמיר את הכתמים – בין שעל ידי הופעת כתמים חדשים או גידול בכתמים קיימים. 

סוגי כתמי פיגמנטציה נפוצים

נמשים 

כתמים קטנים המופיעים בדרך כלל כבר בילדות, ונפוצים יותר אצל בעלי עור בהיר. נמשים אמנם יכולים להופיע גם באזורי עור שלא נחשפו לשמש, אולם הם יתכהו וכמותם תעלה עם החשיפה לאור יום. היכולת לפתח נמשים היא גנטית.

מלזמה (פיגמנטציה בהריון) וכתמי עור הורמונליים 

95% ממקרי הפיגמנטציה ההורמונלית מופיעים אצל נשים בגיל הפוריות. הכתמים מופיעים על הלחיים, המצח, האף והשפה העליונה. התופעה מחמירה פעמים רבות במהלך ההיריון או בעקבות נטילת גלולות.

כתמי שמש 

מדובר בכתמים הגדולים יותר מנמשים, ומופיעים רק באזורים בגוף שנחשפו לשמש – פנים, צוואר, מחשוף, ידיים ורגליים. הכתמים מכונים גם סולר לנטיגו.

כתמי שמש לבנים 

כתמים המופיעים לאחר חשיפה לשמש, שבניגוד לכתמי שמש אחרים או לנמשים, מופיעים בצבע בהיר יותר מצבע העור הטבעי. גודלם של הכתמים הוא בדרך כלל בין  2-6 מ"מ והם יכולים להופיע על הפנים, הצוואר, כפות הידיים והזרועות. 

פיגמנטציה פוסט טראומטית 

כתמים הנוצרים בעקבות תהליך פגיעה או דלקת בעור כמו כוויות, חתכים, גירוי משמעותי ונגעי אקנה. הכתמים נוצרים כיוון בגלל מלנין, שמופרש בשעה שהעור נפצע

פיגמנטציה עקב גיל (כתמי גיל)  

כתמים חומים המופיעים באזורים חשופים לשמש, המכונים גם כתמי גיל, כתמי כבד, או פיגמנטציה. מדובר בכתמים אובליים ושטוחים בצבעי אפור-חום, בגודל של מ"מ בודדים ועד מספר סנטימטרים. לעתים כמה נגעים מתקבצים יחד ונראים ככתם חום גדול על העור.

מהם הטיפולים המוצעים להסרת כתמי פיגמנטציה?

מדוע לבחור בטיפול להסרת כתמי פיגמנטציה אצל ד"ר פרידמן? 

ד"ר דוד פרידמן, מומחה לרפואת עור בישראל וארה"ב, הוא בעל ניסיון עשיר באבחון ובטיפול בסוגים שונים של פיגמנטציה של העור. במהלך פגישת הייעוץ עם ד"ר פרידמן, הוא קודם כל יאבחן את סוג הפיגמנטציה ממנה סובלים המטופלים, ולאחר מכן ייצור תוכנית טיפול אישית עבורם.

 

שאלות ותשובות: 

מהו משך הטיפול בפיגמנטציה? 

משך הטיפול בהסרת כתמי פיגמנטציה משתנה בהתאם לאופי הכתם, גודלו וכן בהתאם לסוג העור של המטופלים וגורמים נוספים. 

האם ישנן הכנות מיוחדות לקראת הטיפול בכתמי פיגמנטציה?

חשוב להקפיד ולהגן על העור מהשמש לפני הטיפול כיוון שעור כהה נוטה ליתר ייצור של מלנין. בנוסף, חשוב לבדוק מול המטפל האם אתם משתמשים בתכשירים המעודדים היווצרות מלנין.

ישנה תקופת החלמה לאחר טיפול להסרת כתמי פיגמנטציה?

אם הטיפול נעשה בלייזר, המטופלים יכולים לחזור לעצמם יום לאחר הטיפול. אם נעשה באמצעות פילינג כימי, יתכן שיקח מספר ימים ולשים לב לא להיחשף לשמש.

האם טיפול בהסרת כתמי פיגמנטציה כרוך בסכנה כלשהי?

ביצוע לא נכון של פילינג כימי עלול להוביל לפיגמנטציה בלתי הפיכה או להצטלקות. לכן חשוב להגיע לרופא מטפל עם ותק וניסיון בתחום.

הסרת כתמי פיגמנטציה בתל אביב 

אם אתם תושבי תל אביב, תוכלו להגיע לפגישת ייעוץ לקליניקה של ד"ר פרידמן, הממוקמת ברמת אביב נמצאת ברחוב ברודצקי 43, כניסה א', קומה 2, ופתוחה בימים ראשון, שלישי וחמישי בין 13:00-19:00.

 הסרת כתמי פיגמנטציה בירושלים 

הקליניקה של ד"ר פרידמן בירושלים

 נמצאת ברחוב דיסקין 60 (מול וולפסון 15) שכונת רחביה ופתוחה בימים שני בין 11:00-19:00, רביעי בין 9:00-19:00 ושישי בין 8:30-13:00

טיפולים נוספים