מהם כתמי לידה?

כתמי לידה הם נגעים בעור מסוגים שונים, שיכולים להופיע כבר בלידה או מספר שבועות לאחר מכן. ישנם שני סוגי כתמי לידה עיקריים – פיגמנטיים שכיחותם היא בין 10%-20% או וסקולרים, אשר שכיחותם היא 10%.

כיצד נוצר כתם לידה?

כתם לידה נוצר בעקבות מספר סיבות גנטיות או עקב צמיחת יתר של תאים מסוימים בגוף: כלי דם, פיגמנטים, מלנוציטים, שריר חלק, שומן, פיברובלצטים או קרטינוציטים. כתמי לידה יכולים להופיע בשלל מקומות בגוף ובמגוון צבעים, צורות וגדלים בהתאם לסוגם. 

אילו סוגי כתמי לידה קיימים ומה ההבדל ביניהם?

כאמור, ישנם סוגי כתמי לידה שונים, אשר רובם לא דורשים טיפול מיוחד וחלקם אף נעלמים עם הזמן. 

כתמי לידה פיגמנטיים

  • כתמים חומים – מכונים גם שומות מלנוציטיות מולדות. מדובר בשומות שנגרמות מצברי תאי עור מסוג מלנוציטים על העור. בדרך כלל כתמים אלה יופיעו באזורי הראש, הצוואר והגב. קוטרם המקסימלי בדרך כלל הוא 2.5 ס"מ, אך ייתכנו מקרים של כתמים/שומות בינוניות ואף גדולות בקוטר של עד 20 ס"מ.
  • כתמי קפה בחלב – כתמי לידה נפוצים מאוד שעשויים להופיע בכל מקום על העור. בדרך כלל הכתמים מופיעים בצורה אליפטית ובצבע חום בהיר עד כהה, בהתאם לצבע העור. הכתמים מופיעים בלידה או בשנים הראשונות ונוטים לדהות עם השנים אך לא נעלמים לגמרי. אם מופיעים מספר של כתמים , יש ללכת לרופא כי יתכן והכתמים מצביעים על מחלה גנטית בשם נוירופיברומטוזיס.
  • כתמים מונגולים – מדובר בכתמים בצבע כחול או כחול-אפור, שנראים לעתים כמו שטף דם על העור. הכתמים מופיעים לאחר הלידה באזור הגב התחתון, הישבן או הרגליים ומשוייכים בעיקר לעדות המזרח. הצבע הכחול נגרם על ידי תאים המכילים מלנין שנמצאים עמוק מתחת לעור.
  • נקודת חן ענקית מולדת – נקודות חן ענקיות יכולות להופיע במיוחד בבטן ובגב אך גם באזורים אחרים בגוף. נקודות אלה הולכות וגדלות עם התפתחות הילד ויכולות להגיע לקוטר של 20 ס"מ ולעתים אף יותר. הסכנה בנקודות אלה היא התכנות של סרטן העור, שעלול להתפתח אצל אחד מתוך שישה אנשים, גם בילדות. 

 

כתמי לידה וסקולריים

  • כתמים אדומים מסוג יין-פורט (Port wine stains) – כתמי יין פורט בדרך כלל מופיעים עקב בעיה בהיווצרות כלי דם בעור . הכתם מופיע לרוב על הפנים, אך יכול להופיע במקומות אחרים. כאשר הכתם מופיע באזור הפה, המצח או העיניים, חשוב לטפל בו כיוון שכתם באזור הזה יכול לגרור התפתחות של מחלות שונות. במידה ומחליטים להסיר את הכתם, חשוב להתחיל בהקדם האפשרי. לפי התפיסה של ד"ר דוד פרידמן כדאי להתחיל בטיפול כבר מגיל שבועיים, כיוון שככל שמקדימים את הטיפול, כך הוא יעיל יותר ולראות שיפור משמעותי בנראות של הכתם כבר בגיל שנה.
  • המנגיומה (כתם לידה תות – Strawberry mark) – המנגיומות מופיעות אצל 1 מכל 20 תינוקות, כאשר התופעה שכיחה יותר אצל בנות. המנגיומה יכולה להופיע בכל מקום בגוף והיא בדרך כלל מופיעה מיד עם הלידה, אך הופכת בולטת וברורה יותר כמה שבועות לאחר מכן. במרבית המקרים תתפתח רק המנגיומה אחת, אך עשויות להופיע יותר. ישנם שני סוגים של המנגיומות: נימית (דמוית תות שדה) שבולטת מעל פני העור ובעלת צבע אדום חזק או קוורנוזית, שהיא בעלת צבע כחלחל ונמצאת בשכבות העמוקות יותר של העור.
  • כתמים שטוחים/מאקולרים – סוג כתמי הלידה הנפוץ ביותר שנמצא בדרך כלל בעורף ובאזור הפנים ומופיע אצל כמעט 50% מהתינוקות. מדובר בכתמי לידה עדינים שנראים כאזורים ורודים שטוחים, שהופכים לבולטים יותר בעת בכי של התינוק. סוג זה הם השכיחים ביותר ונמצאים בדרך כלל בעורף ובאזור הפנים. כתמים אלה ייעלמו בדרך כלל תוך מספר חודשים. 


כיצד מתבצע טיפול של הסרת כתמי לידה? 

הסרת כתמי לידה בלייזר 

ד"ר פרידמן מטפל בכתמי לידה בעזרת לייזר Prima Pulse-Dye Laser או PicoWay של חברת קנדלה בהתאם לסוג של כתם לידה. בפגישת הייעוץ בוחן ד"ר פרידמן את אופי הכתם ולאחר מכן יוצר עבור המטופלים תוכנית מותאמת אישית. 

באיזה גיל מומלץ להתחיל טיפול להסרת כתמי לידה? 

הטיפול בכתמי לידה תלוי בסוג הכתם. בכתמי לידה דוגמת כתמי יין פורט למשל, הטיפול יכול להתחיל כבר בגיל שבועיים. גם בהמנגיומות ניתן להתחיל לטפל בחודשים הראשונים לחייו של התינוק. בפגישת הייעוץ בקליניקה של ד"ר פרידמן תוכלו לקבל את המידע המלא על הגיל המומלץ לטיפול בכתמי לידה. 

 

כתמי לידה אצל תינוקות 

כאמור, כתמי לידה מופיעים אצל תינוקות החל מרגע הלידה ועד כמה שבועות לאחר מכן. הכתמים נחלקים לכמה סוגים, שיחת ייעוץ עם ד"ר פרידמן תסייע במציאת מסלול הטיפול הנכון. 

 

מתי מומלץ להתחיל טיפול להסרת כתמי לידה? 

התחלת טיפול בכתמי לידה תלויה בסוג הכתם. אנחנו ממליצים שעם הופעת הכתם תקבעו פגישת ייעוץ בקליניקה של ד"ר פרידמן, שיסביר לכם את האפשרויות העומדות בפניכם. יש להדגיש כי בחלק מהמקרים טיפול בהסרת כתמי לידה יכול להתחיל מס' שבועות מהלידה. במקרים אחרים עיכוב טיפול יכול להקשות על הצלחתו. מדוע לבחור בטיפול להסרת כתמי לידה אצל ד"ר פרידמן? 

ד"ר דוד פרידמן הוא רופא עור מוסמך בישראל ובארה"ב. הוא סיים את לימודי הרפואה בבי"ס לרפואה ע"ש אלברט אינשטיין בניו יורק והתמחה ברפואת עור באוניברסיטת בראון. במהלך השנים חקר את תחום כתמי הלידה, ופיתח שיטות ייחודיות לטיפול. בנוסף ד"ר פרידמן מאפשר להתחיל טיפול בכתמי לידה החל מגיל שבועיים (בהתאם לסוג הכתם), תוך שמירה על בטיחות מקסימלית של מטופלים. 

 

שאלות ותשובות על הסרת כתמי לידה: 

מה טווח המחירים לטיפול הסרת כתמי לידה בלייזר?

מחיר הטיפול נקבע לפי סוג הכתם וגודלו, וכן בגיל המטופל. כל אלה נבדקים בשיחת הייעוץ הראשונית עם ד"ר פרידמן,לכן חשוב להגיע לאבחון. צרו קשר לתיאום פגישת יעוץ.

כמה טיפולים דרושים עד להסרת כתם לידה?

כתמי לידה ניתנים להסרה בסדרה של טיפולים אך הדבר תלוי בגודל ובסוג הכתם. בפגישה הראשונית עם ד"ר פרידמן ינתן טווח טיפולים רצוי.

האם טיפול להסרת כתם לידה כרוך בכאב?

טיפול הלייזר כרוך באי נעימות. ניתן לדבר עם ד"ר פרידמן לגבי אופציות לטיפול בכאב, בהתאם לגיל המטופל וגודל הכתם 

האם לאחר טיפול להסרת כתם לידה דרושה תקופת החלמה?

גם כאן הדבר תלוי בסוג ובגודל כתם הלידה. בחלק מהמקרים זמן ההחלמה הוא אפסי ובחלקם דורש החלמה קצרה לאחר טיפול הלייזר.

טיפולי אסתטיקה ורפואת עור נוספים: 

הוסיפו תחת כותרת זו קישורים לעמודים הבאים: